top of page

Beni Affet İskenderun

Fişi çekilmiş dondurucuya giren birini anlatan bir film izlemiştim. Dondurucunun çalıştığını düşünüyordu. Saatler sonra kapıyı açanlar onu içeride ölü bulmuştu… İskenderun, sana musallat olan hayaletlerden kendini koru! İkram etmeye devam et, içinde dünyadaki şiddete karşı duran bir direnç meydana getir. Hayata dön... Yeşil, lila ve mavi elbiselerini takın. Felaketin izlerini sil üzerinden ve sana hiç yakışmayan hüznüne son ver. Ki ihtişam ve tılsım nişanı senindir… Bizim için gülümse İskenderun, çünkü güzel güldükçe aşığının gönlünde ışıldar. Ne olur tıpkı Mersin'de, Adana'da, dertli kardeşin Antakya'da; senden uzak kalmak için değil, mecburiyetten gittiğim her yerde senin peşinden gitmem gibi sen de benim peşimden gel.


Şimdi ayrılıyor olsam da sana veda etmeyeceğim. Senden ayrılıyorum, bu doğru, ama seni kesinlikle kalbimden çıkarmayacağım. Anılarımın bir yoldaşı olarak hep benimle kalacaksın. Senden uzaklaşan yalnız bedenim olacak. Aklımda yalnızca, bedenimi sana geri vermek var. O yüzden veda etmeyeceğim, “sonra görüşürüz” diyeceğim. Seni terk edeceğim İskenderun, bu doğru. Bağrında yaşarken düşüncesine bile tahammül edemediğim, bir diğer depremi bekler gibi içimi kaygıyla dolduran şey gerçekleşecek.


Senden uzaklaşmamın sebebinden haberdar mısın? Solmuş yüzünü bana çevrili görmek beni eziyor. Çünkü, mahzun çehrenin hafızamda bir panik ve keder nişanesi, yıkık dökük binalar ve yolları kapatan beton kolonlar olarak kalmasını istemiyorum. İskenderun, lütfen beni anla. Işıltın ve göz kamaştıran örtün yerine yaralarını görmek kahredici. Şimdi daha az güzelsin demek istemiyorum, ama seni hatıralarımda eskiden olduğun gibi tutmak istedim: Çeşitli dinlerin, ırkların ve aşiretlerin karışımı. Sarışın, beyaz tenli, esmer, mavi gözlü, morlara bürünmüş, Çingen, Kürt, Arap; ha bir de hasta düşüp özlemine kapılmayayım diye yanımda tutacağım pelesenk yağı…


İskenderun.. Senden uzak düşmek gibi bir niyetim yok. Bunu çok iyi biliyorsun. Ama altındaki toprak yarılıp yüzlerce yıllık bastırılmış öfkeyi derinliklerinden çıkardığından beri, yaralarına her baktığımda, sokaklara saçılmış günlüklere, yıkık evlerin önündeki kanla lekelenmiş düğün fotoğraflarına her rastlayışımda içim sızlıyor.… Beni affet İskenderun. Umutsuzluğun beni pençesine almaması için, yıkıntılarının arasında gökyüzüne bakarak yürümek zorunda kaldım. Ama bu da kurtarmadı beni; gökyüzün yanan lastiklerin ateşlerinin yoğun dumanıyla kirlenmişti. Özgürlüğü simgelemiyordu, boğucu bir kimyasal gaz sıkılmış gibi kuşların kendinden kaçmasına neden oluyordu. Tek çarem vardı: Çaresizliğimle yüzleşmek ve sana sırtımı dönerek çektiğin acıdan ve seni kaybetmenin kederinden kaçmak.


İskenderun, biliyorsun ki geçmişte güzel denilen başka şehirlere meftun oldum. Ama gönlüm seni, sahillerinde geçirdiğim zamanları, altın kumlarına sevdiğimin adını kazımayı, hafızamda parlayan yıldızında gezinmeyi, İskenderun'un gelini dediğim "Karaağaç" bölgesiyle kalbime yerleşip beni defalarca kendine çeken şehrin diğer mahallelerini unutmadı. İskenderun, sende yaşarken aralıksız yedi yıllık ayrılığın ne demek olduğunu anlamıştım. Şehrim Serakıp’tan uzaktım. Sana gelip, palmiyelerinin ve diğer ağaçlarının gölgesinde oturup yüreğimdeki yangına ağıt yaktığım zamanları hatırlıyor musun? Kışın beni neşelendirmek için yağmur yağdırır, mukaddes suyunla beni temizlerdin. Şimdi iki felaketle birden karşı karşıyayım. Yedi yıllık şefkatin, kahkahaların ve nazik kucağında geçirdiğim huzurlu gecelerin ardından yine mahrumiyeti yaşayacağım. Bir kez daha kırgın ayrılacağım ama seni terk etmeyeceğim İskenderun. Bunun yerine, seni Serakip'in yanına koyacağım, sana göz kulak olacağım. Seni, keder kalbimi yaktığında Serakıp’a yöneldiğim gibi kendine yöneleceğim bir sığınak yapacağım.


Ben senden ayrılacağım, bu doğru, ama sen benden ayrılmayacaksın. Seni gittiğim her yere taşıyacağım, böylece güvenli bir sığınak olarak kalacaksın. Sevdiklerimin kahkahaları hafızama sızdığında döneceğim bir yer olacaksın.


Allah deprem kurbanlarına rahmet eylesin, yaralılara ve depremden etkilenenlere şifa versin.- Vafi Nur, 28 yaşında, Suriyeli.Gurbet Hikayeleri Türkiye'deki göçmenlerin şahsi deneyimlerinin kamuoyu ile buluşmasını hedefleyen aracı bir mecradır. Bu yazı yazarın şahsi tanıklığını yansıtmaktadır.

bottom of page