top of page

Afganistanlı Olmam Suç Mu?


Marmaray metro istasyonundaydım. Güvenlik görevlisi geldi, “Senin kimliğin var mı?” diye sordu. “Evet abi, kimliğim var” dedim. “Göster bana!” dedi. Gösterdim kimliğimi. Bana döndü ve “Sen öğrenci misin?” dedi. “Evet.” dedim ben de. Bu sefer öğrenci kartımı sordu.

Görevlinin aslında okul dışında öğrenci kartımı sorgulama hakkı yok ama sordu. Tamam sorun değil. Öğrenci kartımı da verdim ben. Kartıma bakarak bana “Sen nasıl ikamet aldın, nasıl kimlik aldın?” gibi sorular sormaya başladı. Ben de dedim ki “Abi ben öğrenciyim, öğrenci olduğum için ikamet verdiler”. Sorgulamalarını sürdürdü, ikameti ne zaman aldığımı sordu. Ben de kartımda yazdığını, tam olarak tarihini hatırlamadığımı söyledim.

Sonra öğrenci kartına baktı yine, dedi ki “Sen Sakarya’da öğrencisin, niye buraya geliyorsun, İstanbul’da ne işin var? Yol izni aldın mı?”. Dedim ki “Abi ben bazen buraya geliyorum, işim çıkıyor, kontrollere geliyorum, pasaportumu yenilemek veya süresini uzattırmak gibi işlerim olabiliyor. Benim kimliğim var, mülteci olarak burada değilim ki yol izni alayım.” Gerçekten öğrenci olarak burada bulunduğum, mülteci ya da uluslararası koruma kimliğim olmadığı için izin almama gerek yoktu.

Bu sefer kimlikteki fotoğrafa taktı. Öğrenci kartıyla kimliğimdeki fotoğrafın farklı olduğunu söyledi. Dedim ki “Evet, çünkü önce kimliğimi aldım, sonra öğrenci kartını aldım. Bu bir sorun değil ki…” Sorgusu bitmiyordu. Sonra pasaportu sordu. Pasaport yanımda değildi. Çünkü taşımam gerekmiyordu. Hem pasaportta üç aylık vize vardı, o üç ay için yanımda taşımıştım zaten. Ama şimdi kimliğim vardı ve onu göstermem gerekiyordu. Bu şekilde beni yarım saat tuttu. En son dedim ki “Abi ne yapabilirim, benim kimliğim var, öğrenci kartım var, neden tutuyorsunuz beni burada?”

En sonunda benimle uğraşmayı bıraktı ama bırakırken de susmadı. “Sen İstanbul’a gelme bir daha” dedi, “İlla geliyorsan da yol izni falan al.” diye ekledi. Halbuki kendisi bilmiyor ama kimliğim varken böyle bir izne gerek yok. Bu sadece benim başıma gelen bir olay değil. Bir sürü arkadaşımdan benzer hikayeler dinledim. İnsan kendini çok aşağı hissediyor. Size bakıyorlar, Afganistanlı olduğunuzu görünce böyle davranıyorlar. Neden? Afganistanlı olmam suç mu?


- Ali, Afganistanlı bir üniversite öğrencisi.
Gurbet Hikayeleri Türkiye'deki göçmenlerin şahsi deneyimlerinin kamuoyu ile buluşmasını hedefleyen aracı bir mecradır. Bu yazı yazarın şahsi tanıklığını yansıtmaktadır.

Comments


bottom of page