top of page

Lütfen hikayenizi göndermeden önce aşağıdaki çağrı metnimizi okuyun.

 

Türkiye’de göçmen olmakla ilgili hatıra ve hikayelerinizi Türkiye kamuoyuna aktarmak istiyoruz. Bunun için, hayatın tüm alanlarında göçmen olmakla ilgili deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir platform kurduk.

Yaşadığınız mahallede, oturduğunuz apartmanda, çalıştığınız işyerinde, okulda, sokakta, toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezinde, hastanede, kafede ya da sosyal medyada… Belki tanık olduğunuz bir sahne, belki yaşadığınız kısa bir an, belki de kurduğunuz bir diyalog ya da bir ilişki… Yani amacımız Türkiye’deki yeni hayatınızda sizde iz bırakmış olumlu veya olumsuz herhangi bir olay ve bu olayın duygu ve düşüncelerinize tesirini paylaşmanız.

Web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşmak üzere sizin için etkileyici olduğunu düşündüğünüz bir hikayenizi bize göndermenizi istiyoruz. Bu hikayelerin içeriği şunlar olabilir:

1. Sizi üzen, canınızı sıkan, kalbinizi kıran, korkutan ırkçılık, ayrımcılık ve dışlanma hikayeleri,


2. Mutluluk verici, umut aşılayan, Türkiye’yle olan bağlarınızı kuvvetlendiren iyilik hikayeleri,
 

3. Okul, iş, spor, kültür ve sanat hayatında veya sosyal hayatın öteki alanlarında deneyimlediğiniz başarı hikayeleri,
 

4. Yerli halkla/Türklerle kurduğunuz birliktelik ve dayanışma hikayeleri.

Amacımız, Türkiye’de yaşayan göçmenlerin hikayelerini Türkiye kamuoyu ile buluşturmak. Hikayeleriniz sayesinde önyargıları kırmak istiyoruz. Bu yolla, göçmenlerin kamusal görüş alışverişindeki temsil ve katılımını arttırmayı amaçlıyoruz. Bu yüzden hikayenizi Türkiye kamuoyunda göçmenlerle tanışmayan insanlara hitaben konuşuyormuş gibi anlatmanız yerinde olacaktır.

Sizden anlatmayı en çok tercih ettiğiniz yalnızca bir hikâye talep ediyoruz. Mümkünse yazılar bir buçuk A4 sayfasını, ses kayıtları on dakikayı geçmemeli. Paylaştığınız hikâyede soyut değerlendirme ve tartışmalar değil, bir tecrübe ve hatıra aktarımı olmalı.

Tercihen Türkçe yazmanızı bekliyoruz. Ancak Arapça, Kürtçe, Farsça veya İngilizce de yazabilirsiniz. Türkçe dışındaki dillerde gelen yazıları çevirerek yayınlayacağız.

 

Katkınız için çok teşekkür ederiz.

Ses Dosyası
Belge
bottom of page